מפגש מספר 3 היא זה ממש לא אני 

זיהוי הרגשות המזינים את בולמיה

שלום, במפגש זה נלמד לזהות את הרגשות והתחושות המזינים את בולמיה. בולמיה מקבלת חלק מכוחה מרגשות קשים שאתם חשים. רגשות כמו עצב, תסכול, וכעס עשויים להזין את בולמיה ולהגביר אותה. בולמיה מציעה לנו את האוכל כנחמה, ולאחר מכן מאפשרת לנו להקיא ולהתרוקן. בולמיה משתמשת ברגשות הקשים שלכם, על מנת להעמיק את שליטתה בחייכם. נבדוק גם כיצד בולמיה מצליחה להיכנס לחייכם ולתפוס מקום מרכזי, ונמשיך להתאמן בזיהוי התחושות, הרגשות והמחשבות הבולימיות במטרה להמשיך ולהרחיק את בולמיה מחייכם. 

ככל שתלמד/י לזהות את המנגנונים הרגשיים של בולמיה כך תוכל/י להתנגד אליה ולהפטר ממנה מהר יותר.

המפגש כולל :

 1. עדויות אישיות של מתמודדות עם בולמיה.
 2. הסבר על חשיבות זיהוי הרגשות המזינים את בולמיה.
 3. רשימת שאלות לאימון עצמי. השאלות עוזרות לזהות כיצד בולמיה משתמשת ברגשות שלך. כמו כן הן עוזרות להעמיק את המודעות שלך ואת הבנתך.

 


זיהוי הרגשות המזינים את בולמיה

עדויות של מתמודדות עם בולמיה

מירה (שם בדוי), 27, מתמודדת מול בולמיה חמש שנים, התחתנה לא מזמן  והיא רוצה ללדת ילדים, אבל היא חוששת שבולמיה תפריע לה בקשר החדש שלה עם בן זוגה ותפריע לה להיכנס להריון. היא זוכרת שפעם, בגיל 14, היא יכלה להרעיב את עצמה במשך ימים ולא אכלה ולא שתתה כלום למעט תפוח וקפה קר. היא רזתה כתוצאה מכך, אבל מהר מאוד הופיעו אצלה התקפים של בולמוסי אכילה. היא חשה שהיא לא יכולה להתאפק מול אוכל, גם בבית וגם בחוץ. היא ניסתה להסתיר את התקפי האכילה אבל הם היו חזקים ממנה. היא זכרה שכילדה היא לא נחשבה יפה במיוחד. כשהשמינה קצת, אביה היה מעיר לה על כך כמעט מדי יום. הדבר עורר בה כעס רב וגם רגשות אשמה ובנוסף, הבושה החלה להתגנב לחייה וערערה את בטחונה העצמי. בנוסף לכל הצרות האלה, כולם סביבהּ היו כל כך רזים ועסקו כל הזמן בדיאטות הרזייה חדשות. מירה החלה לאכול כמויות ואחר כך להקיא הכל וכך להימנע מלהרגיש רגשות קשים. לאחר בולמוס האכילה וההקאה, לא הייתה בה שום תחושה קשה. הבולמוס כאילו מחק לזמן קצר את הפחדים. היא הרגישה רגועה. למשך כמה שעות נעלמו כל הרגשות הקשים, התסכול, חוסר הביטחון, הכעסים, והתחושה שהיא לא מוצלחת. היא יכלה להירגע עם בולמיה לבד מבלי שאף אחד יפריע לה.

גילי (שם בדוי), 32, מתמודדת עם בולמיה מעל 10 שנים, מספרת שבעבר סבלה מתחושות של דיכאון וערך עצמי נמוך. היא הייתה קצת מלאה, לא היה לה חבר והיא הייתה די מדוכאת במהלך גיל ההתבגרות. בצבא חשה שאף אחד לא ממש מתעניין בה באופן רומנטי. גילי המשיכה לחוש דיכאון וחוסר ערך. בולמיה, שהופיעה אצלה לאחר השחרור מהצבא, גרמה לה בהתחלה להפסיק להשמין ואפילו קצת לרזות. לגילי זה היה חשוב מאוד. היא התמכרה לבולמיה ולמדה להקיא ממש טוב. כשהייתה רזה היא קיבלה מחמאות רבות, ובנים התחילו איתה. היא יכלה ללכת למסיבות ולהרגיש שכולם מסתכלים עליה. "זאת הייתה הרגשה כל כך כיפית. "הייתי כל כך מאושרת, הרגשתי שאני ממש בשיא שלי." כשבולמיה השפיעה עליה היא לא חשה דיכאון וחוסר ערך, לפחות לא בהתחלה.  מהר מאוד ההקאות כבר הפסיקו לגרום לה לרזות והיא אף העלתה קצת במשקל. "אני לא מבינה מה קרה," התפלאה, "ההקאות כבר לא עוזרות כמו פעם". היא חשה חוסר אונים גדול. היא המשיכה עם הבולמוסים, הפסיקה לצאת כי חשה שוב שמנה. גילי חזרה לאכול בכמויות ולהקיא. תחושות הדיכאון וחוסר הערך שבו בגדול.

זיהוי הרגשות המזינים את בולמיה: מדוע זה חשוב

מירה וגילי הם דוגמאות למקרים בהם בולמיה משתמשת בתחושות קשות שיש לנו על מנת לשכנע אותנו לאכול הרבה ולהקיא. בולמיה משתמשת ברגשות הקשים שלנו על מנת לשכנע אותנו להקיא ולאכול.

במקום שנחיה אורך חיים בריא, נעשה ספורט, נפתח את עצמנו בצורה אישית ומקצועית, נלמד מקצוע שיגביר את ביטחוננו העצמי, נקדם את עצמנו בצורה בריאה, בולמיה מציעה לנו פתרון מהיר.

בולמיה אומרת לנו, מדוע לכם העבודה הקשה הזו, פשוט תאכלו אם אתם חשים רע ואחר כך תקיאו הכל. בולמיה שוכחת להגיד לנו שאנחנו מתרגלים להקאות וקשה אחר כך להפסיק להקיא, קשה להפסיק לאכול כמויות. בולמיה לא מגלה לנו שהמנגנון הזה של אכילה מהירה והקאה לא יעיל, ושלאחר תקופה קצרה ההקאות לא יעזרו לרזות, ייגרם נזק נפשי וגופני רב.

שאלות שיסייעו לך לזהות את הרגשות המזינים את בולמיה

 1. נסי לשים לב מתי בולמיה הכי חזקה, אלו רגשות את חשה קצת לפני ההתקף?
 2. כיצד בולמיה השפיעה בעבר וכיצד היא ממשיכה להשפיע על המחשבות שלך?
 3. כיצד בולמיה השפיעה בעבר וכיצד היא ממשיכה להשפיע על הרצונות שלך ?
 4. כיצד בולמיה השפיעה בעבר וכיצד היא ממשיכה להשפיע על התקוות שלך?
 5. כיצד בולמיה השפיעה בעבר וכיצד היא ממשיכה להשפיע על שמחת החיים שלך?
 6. האם יש אירוע או אירועים בעברך שאת חושבת שעלולים היו להשפיע על בולמיה?
 7. כיצד בולמיה הצליחה ומצליחה להסתיר ממך את הנזק הרב שהיא גורמת לך?
 8. כיצד בולמיה גרמה לך להתנהג בעבר וכיצד היא עדיין ממשיכה לגרום לך להתנהג?
 9. איך בולמיה שכנעה אותך לעשות זאת וכיצד היא עדיין ממשיכה לשכנע אותך לעשות זאת?

ייתכן ויש שאלות נוספות שתרצי לשאול. רשמי את השאלות הן יעזרו לזהות כיצד בולמיה משתמשת ברגשותייך.

 

 

 

כל הזכויות שמורות לדורי לוי - פסיכולוג קליני ©