שלום, במפגש הנוכחי נעסוק בחשש הגדול ביותר שבולמיה ניזונה ממנו והוא החשש מהשמנה. הפחד מהשמנה הוא זה שמזין את הבולמיה וגורם לה להיכנס לחייכם. ללא הפחד מהשמנה, בולמיה לא הייתה מתקיימת.

המפגש כולל:

1. הסבר על הפחד מפני השמנה ואיך בולמיה ניזונה ממנו.

2. עדויות אישיות של מתמודדים עם בולמיה.

3. רשימת שאלות לעבודה עצמית.

 

 


בולמיה זה ממש לא אני

בולמיה קשורה באופן ישיר לפחד העצום מפני השמנה. האדם שמתמודד עם בולמיה, סובל בדרך כלל מערך עצמי נמוך, ותחושות קשות לגבי מראהו החיצוני, ומהפחד להשמין. למרות שבדרך כלל הסובלים מבולמיה, מצליחים לשמור על משקל גוף תקין בהתאם לגובה ולגיל, עדיין הסובל מבולמיה יהיה מוטרד תדיר מהאפשרות להשמין. אותו אדם, אשר כל כך חושש מהשמנה, מזמין בקלות את בולמיה לחייו. בהתחלה הוא לומד להקיא ובולמיה מעודדת אותו להמשיך, כי ממילא אפשר לאכול הכל, בכמויות, ואז להקיא. וכך בולמיה ממשיכה לחדור פנימה, ואותו אדם המתמודד עם בולמיה, נשאר מכור, כי הוא כל הזמן עסוק בחששו הגדול ביותר – ההשמנה. אנשים עסוקים רבות בדיאטות ובצורך להוריד במשקל. במפגשים חברתיים שונים תמיד יהיה מי שיאמר: "ואו, רזית את נראית נהדר", בפרסומות, תמיד נמצא בחורים/בחורות רזים/רזות, אחרי החגים נשמעים משפטים כמו: "אוי החגים האלה, כל הזמן אוכלים, אני חייבת להוריד את השלושה קילו שהעליתי". בעיסוק כמעט תמידי במשקל, אנשים גורמים לבולמיה להיכנס לתוך חייהם.

עדויות אישיות

רינת (שם בדוי), בת 31, מתמודדת עם בולמיה כבר 12 שנים, אמרה לי: "אתה לא מבין, אבל הפחד הזה להיות שמנה, להשמין, הוא כל כך חזק, שזה פשוט משהו שאני לא יכולה לעמוד בו... אני לא יכולה לחשוב שאאבד שליטה על משקל גופי ואשמין. המחשבה שאני מסוגלת להשמין מהאוכל שאני אוכלת, גורם לי להרגיש נורא. אני מרגישה מלאה (גם אם אכלתי מעט), אני נגעלת מעצמי וחייבת מיד להתרוקן".

שי (שם בדוי), בן 28, מתמודד עם בולמיה כ- 10 שנים, מספר שכשמגיעה תקופת החגים, הוא נכנס לחרדות ולקושי עצום. שי אוהב לאכול הכל, ולטענתו הוא לא מסוגל בחגים לשלוט בעצמו. המפגשים המשפחתיים המרובים סביב שולחן האוכל, גורמים לו לזלול בכמויות, ואחר כך לרוץ להתרוקן. "אני לא מסוגל, אני חייב לזלול, אני לא יכול לעמוד מול האוכל ולא לאכול בכמויות, אבל אחר כך אני כל כך שונא את עצמי, אני לא יכול לסבול את עצמי, אני בטוח שבגלל שאכלתי כל כך הרבה, שמנתי מאוד, ואז ימים ולפעמים שבועות אחרי החגים אני מקיא אחרי כל ארוחה, ואפילו ארוחה קטנה ביותר."

בעדויות של רינת ושי אנחנו יכולים לראות איך בולמיה ניזונה מהחשש הגדול ביותר שלהם (ושל רבים אחרים), הפחד מפני השמנה.

שאלות לעבודה עצמית

את השאלות הבאות אנא שאלו את עצמכם לאחר כל ארוחה. שאלות אלו יעזרו לכם למקד ולבדוק את הפחד שלכם מפני השמנה ולנסות להשתלט עליו.

  • עד כמה הפחד מפני השמנה חזק כרגע? (חזק, בינוני, חלש)
  • נסו להיזכר, מתי התחלתם לחשוש מהשמנה?
  • מה אומר לכם הפחד? האם הוא משכנע אתכם לא לאכול? האם הוא גורם לכם לאכול ולהקיא?
  • מתי הפחד מתחזק? האם אתם יכולים לספר כיצד הפחד מפני השמנה התחזק וכיצד הוא משתלט עליכם?
  • האם יש זמנים שבהם הפחד מהשמנה נחלש? מה מחליש אותו?
  • האם אתם יכולים לעשות משהו כדי להחליש את עוצמת הפחד?
  • האם הפחד מפני השמנה מופיע בעוצמה שונה בזמנים שונים? למשל בבוקר או בערב, לפני או אחרי ארוחה וכו'?
  • האם אתם מרגישים שבולמיה ותחושת ההשמנה משתפים פעולה ביניהם בהשפעה עליכם? כיצד?

ייתכן ויש שאלות נוספות שתרצו לשאול. רשמו את השאלות הן יעזרו לזהות כיצד בולמיה משתמשת ברגשותייך.

 

במפגש זה למדנו על הפחד מהשמנה, אותו פחד שמזין ומזמין את בולמיה, קראנו על רינת ועל החשש העצום מפני השמנה, ועניתם על שאלות. במפגש הבא נעסוק בהפרדה של בולמיה מעצמך.


 

 

 

כל הזכויות שמורות לדורי לוי - פסיכולוג קליני ©